Fügedi Márta : A gyermek a matyó családban

Sorozat: Borsodi kismonográfiák 29.

A gyermek nemcsak az egyén életének a folytatása, hanem a társadalom és a nemzet folyamatosságának biztosítéka is. A múltat, a hagyományt örökíti át a jövőnek. A gyermekeknek a társadalomban elfoglalt helye, értéke jellemzi és meghatározza az adott társadalom szemléletét, céljait. Gyermekeink helyzete, nevelése, a felnőtt társadalom gyermekekhez való viszonyulása ma is időszerű probléma, hiszen ezzel annál inkább szembe kell néznie egy társadalomnak, minél fejlettebb.
A gyermek a hagyományos paraszti társadalomban sajátos helyet foglalt el. A magyar néprajztudomány kezdeteitől figyelmet szentelt a család és a gyermek témájának. Hermann Antal már 1891-ben felhívta a figyelmet "a házi, családi nevelés összes, ügyeinek legbelsőbb, legrészletesebb tanulmányozására. Az a czél, hogy összegyűjtessék minden szokás, hagyomány, szabály, elv stb., a mi az ország összes vidékein, összes népfajainknál, a gyermek testi-lelki nevelését és életét illetőleg... dívik vagy dívott."
kategória: Könyv > Néprajz >
kiadó: Herman Ottó Múzeum Miskolc, 1988